Трончонський сир виготовляється в Іспанії з давніх-давен. Ще в романі «Дон Кіхот», який написаний на початку XVII століття згадувалось про нього. Згідно тексту мандрівний лицар Дон Кіхот і його вірний зброєносець Санчо Пансо полюбляли смакувати цей делікатес. На delikatto.com.ua покупець може обрати іспанські та інші європейські продукти, які доставляються прямими поставками.

Фрагмент з 2 частини роману «Дон Кіхот»: «…я маю з собою тикву з міцним трунком і кілька грудочок трончанського сиру, здатного викликати й будити спрагу, якщо вона приспана… Льокай зареготав, відкоркував тикву, вив'язав з торби сир і хліб, а потім вони засіли з Санчом на зеленій мураві і любо-мирно спорожнили дотла сакви, і то так усмак, що навіть облизали пакета з листами через те, що сиром пахтів.»

 

Історія виникнення

 

Почали виготовляти сир в містечку Tronchón в провінції Теруель поруч з автономною спільнотою Каталонією в Іспанії. Звідти і походить назва продукту. Спочатку сировину накладали просто в звичайні циліндричні форми, але зверху ставили глиняні та дерев'яні миски, які опускали центральну частину нижче країв. Потім пастухи вручну вирізали форми з дерева такої форми, щоб зручно було вилучати сироватку (круглої форми, ніби колесо, центральна частина якого втиснута всередину).

 

Є історичні згадки, що король Франції Луіс 16 та його дружина Марія Антуанетта дуже полюбляли цей делікатес. Зараз же сир виготовляється в кількох містах Іспанії: в регіоні Арагон (Трончон, Теруель) і на півночі Валенсійского регіону (Каті, Морель).

 

Виготовлення

 

Готується Трончон в основному з пастеризованого козячого або овечого молока, також є види на основі коров'ячого молока, або суміші різних видів. Артишок використовують у якості сичужного ферменту.

 

Молоко з охолоджуваних резервуарів надходить в резервуар для приготування з нержавіючої сталі, що складається з прямокутної ємкості з двома стінками (або камерами для гарячої води). Далі підвищують температуру до 30 градусів і в суміш додають сичужний фермент, який потім перемішують не менше півгодини. Щоб перевірити консистенцію, в сир вставляють ніж з широким лезом і повертають, щоб витягти шматок сиру. Якщо стінки заглиблюються, це означає, що сир ще не застиг, а якщо ні, то суміш готова для наступного етапу.

У сирі роблять серію надрізів ножем у всіх напрямках, поки він не стане дрібними шматочками. Потім його повторно нагрівають до максимальної температури 35 градусів, при цьому сир постійно перемішують лопатами, і температура підвищується. Це дозволяє зернам розміром з рис стискатися і виділяти максимальну кількість сироватки.

 

Коли температура в резервуарі досягає 32-35 градусів, то перемішування припиняють і сировину залишають на деякий час. Перфорований лоток поміщається в верхню частину резервуара і сироватка видаляється. Після того, як він добре злився, зверху ставляться ще два лотка, щоб притиснути сир і випустити всю сироватку. Залишають на 25 хвилин.

 

Суміш поділяють на частини та розміщують по формочках. На виробництві масі надають старовинну конусоподібну форму вулкана. Після цього продукція відправляється на дозрівання на термін від 30 до 60 днів в спеціальні камери, де підтримується досить низька температура (близько 14 градусів) і висока вологість (десь 80%).

 

Кожні 48 годин заготовки перевертають, щоб забезпечити приток повітря з усіх боків і уникнути деформації форми. По завершенні дозрівання сири виносять з камери та очищаються від цвілі, що утворилася на поверхні. Незначні залишки шовковистої білої плісняви можуть залишатись.

 

Особливості

 

Крім дивакуватої форми трончонський козячий та овечий сир характеризується чудовим ароматом. Можна розрізнити тонкі нотки артишоку, який виходить від овочевого сичужного ферменту, використовуваного в процесі виробництва. Має пікантний і злегка солодкий смак з присмаком горіхів. У деяких сортах може бути присутня легка кислинка, гірчинка або присмак грибів. Продукція без додаткових інгредієнтів, таких як перець і трави, має забарвлення відтінку слонової кістки, кремову та маслянисту текстуру, тонку скоринку, більш м'яку і еластичну серцевину. Консистенція може бути від напівм'якої до напівтвердої в залежності від терміну дозрівання. Частка жиру в середньому 39%. Відрізняється формою приплюснутої кулі з глибоким кратером. Повністю натуральний продукт без консервантів.

 

З чим їсти

 

Напівм'який овечий та козячий сир чудово поєднується з фруктами, свіжим хлібом, оливками, овочевими стравами. Делікатес майже тане у роті. Гарно смакує з сухими білими винами, кавою і пшеничним пивом. Фантастичне поєднання Тронхона з хрустким житнім хлібом. Молодий продукт можна використовувати для плавлення або нарізання скибочками.

 

В інтернет магазині delikatto.com.ua можна придбати сирні та м'ясні делікатеси, які підходять як для перекусу, так і для оформлення святкового столу. Для сирної тарілки можна підібрати іспанський Тронхон, ірландський Чеддер, норвежський Брюност і інші. Для м'ясної ж тарілки можна підібрати солоненький іспанський хамон, більш ніжніша італійська шинка прошуто та натуральні ковбаси з Іспанії (фует, чорізо, сальчічьон).