Основні правила як заварити каву

 

- Не можна доводити каву до кипіння, тобто досвідчені кавомани не нагрівають до 100 °C (максимально до +98). Адже після закипання вбивається смак кави та змінюється аромат. Варто відстежити момент, коли на поверхні розпочне утворюватися пінка, а бульбашки будуть з'являться по краях турки. Все готово - терміново знімайте з вогню.

- Потрібен постійний контроль під час приготування, щоб як вказувалось вище кава не закипіла, так і потрібна пильна увага під час інших моментів, про які опишемо нижче.

- Не змішуйте дорогу каву з дешевою, навіть якщо хочете заощадити. Все одно це не буде смак і аромат високоякісних зерен.

Додаткові рекомендації

 

- Вершки або молоко додаються тільки після готовності напою.

- Цукор можна покласти в будь-який момент. Хоча є певні рецептури в яких вказується в який момент його додавати.

- Для того, щоб напій був без домішок гущі та чистим, то варто процідити рідину крізь сито.

- Якщо хочете отримати каву без піни, то як тільки зняли з вогню, вливайте 2-3 краплі холодної води.

- Після перемелювання вона швидко видихається, тому рекомендується відразу приготувати смачний і бадьорий напій.

- Можна також додати трошки какао або кориці, вони додадуть нового смаку напою. Спеції можна покласти, як під час приготування в турці, так і при заварені в чашці.

- Спеції частіше за все кладуться, до того, як налити воду. Але залежить від інгредієнту та від рецептури. В статті також буде вказано, з чим можна спробувати зварити каву.

- Варто спробувати в турку, після того як кладете мелену каву, додати також на кінчику ножа кухонну сіль (зверніть увагу, що йодована не підійде). Цей компонент повніше розкриє аромат і смак. У готовому напої смак солі відчувається не буде.

- Для посилення аромату також рекомендують на початку приготування мелену каву прогріти в турці і лише потім заливати воду. Потрібно бути уважним, щоб порошок не обвуглився. Надто тонкий помел краще не прожарювати.

- Перед тим, як пити кавовий напій, зварений дома в турці, обов'язково потрібно зробити ковток води кімнатної температури. Після цього рецептори очистяться і можна буде повніше насолодитися смаком.

- При покупці зерен звертайте увагу на упаковку. На ній має бути дегазаційний клапан, який призначений для випуску вуглекислого газу і не впусканню кисню. В кавових зернах після обсмажування виділяється вуглекислий газ, тому клапан виконує важливу функцію. А кисень, до речі, окисляє зерна і знищує аромат.

Є велика кількість способів як варити каву в турці. Розглянемо детальніше найпопулярніші:

 

1 Рецепт (по східному)

 

Прожарюємо джезву (так ще називають турку) на вогні. У неї засипаємо мелений порошок, розраховуючи 1-2 ч. л. на одну чашечку. Відразу ж на свій смак засипаємо цукор.

Після легкого прогрівання попередніх інгредієнтів вливаємо холодну воду. Не варто забувати, що якість води дуже впливає на смак готового напою. Тому краще використовувати очищену воду.

 

Потім ставимо джезву на плиту на маленький вогонь. Якщо ви спішите і не маєте часу довго чекати, то можна поставити і на великий вогонь, але не допустіть, щоб напій скипів. Після цього дайте турці хвилину постояти, щоб осіла гуща і розливайте напій по чашках.

2 рецепт для турки

 

Щоб приготувати каву в турці з пінкою потрібно спочатку підігріти трохи турку, а потім насипати каву дрібного помелу і також трохи підігріти на середньому вогні. Насипати цукор, ще трошки прогріти. Аромат буде чудовий після такого прийому, головне не переборщити з обсмажуванням! Далі вливаємо сиру холодну воду. Ставимо на малий вогонь і доводимо до кипіння (але не кип'ятимо). Коли утворюється світло-жовта пінка зняти турку з вогню, це чудово виходить, якщо горлечко звужене. Якщо пінка не з'явилася, поставити ще раз на вогонь, але не кип'ятити. Каву після заварювання не перемішувати. Розливати по чашках обережно, щоб не піднявся осад, та смакуємо з сиром, цукерками чи іншими делікатесами.

 

3 рецепт

 

Додаємо відразу 1 ч. л. кави з гіркою (6 г), 150 мл води, цукор за смаком. Ставимо на повільний вогонь. Обережно помішуйте поки не розчиниться цукор і не підніметься пінка. Коли кава піде вгору зніміть джезву з вогню і розлийте трохи пінки по чашках. Можете скористатися чайною ложкою. Поверніть турку на вогонь і дайте кави піднятися ще раз, але не доводьте до кипіння. Зніміть і розлийте по чашках. Каву не перемішуйте, інакше підніметься осад. Чудовий напій для сніданку, наприклад, тостами та паштетом, чи голландським сиром.

4 рецепт (арабський)

 

Налити півпорції холодної води в турку, а також додати цукор за смаком. Ставимо на вогонь, а коли вода закипить і розчиниться цукор, то знімаємо. Висипаємо каву тонкого помелу, перемішуємо і знову ставимо на вогонь. Після другого закипання (але не кипіння), знімаємо та доливаємо воду, що залишилася. Перемішуємо і знову повертаємо на вогонь. Регулюємо нагрів так, щоб кава піднімалася кілька разів, але не кипіла. Дати настоятися 1-2 хвилини і розлити по чашках. Крепкий напій можна готовити без цукру та смакувати з цукерками чи шоколадною пастою.

 

5 рецепт

 

Наливаємо в джезву воду, доводимо до кипіння і після цього засипаємо каву та цукор. В такому порядку цукор уповільнює процес кипіння. Гарно поєднується з пармезаном, гаудою та сиром чеддер.

 

6 рецепт Мехмета Ефенді (Mehmet Efendi)

 

Наливаємо 100 мл холодної води в джезву. Якість води впливає на смак звареного напою. Додаємо дві чайні ложки кави (10г) і цукор за бажанням. В процесі варіння на малому вогні помішуємо ложкою. Після того, як пінка підніметься вдруге, перелийте половину кави в чашку. Ту частину, що залишилася в джезві, варимо ще півхвилини, а потім додаємо разом з гущею в кавову чашку. Чекаємо півхвилини, поки кавова гуща осяде на дно.

 

7 рецепт (по-турецьки)

 

У турку насипаємо 1 ч. л. кави (7г) дуже дрібного помолу, цукор за бажанням і заливаємо холодну воду (90 мл). Ставимо на дуже повільний вогонь. Знімаємо з вогню одразу, як пінка підніметься до верху. Повторюємо цю процедуру кілька разів. В результаті буде кава сильна та неповторна з щільною піною. Смакуйте його з турецькою пахлавою, сиром і шоколадними пастами.

8 Експрессо в турці

 

На кожні 100 мл води беремо 10 г кави. Зазвичай одинарний експессо містить 30 мл. Додаємо також сіль на кінчику ножа та сахар за бажанням. Найкраще для цього міцного напою змолоти зерна безпосередньо перед приготуванням, щоб аромат і смакова гамма максимально збереглися. Помел повинен бути "в пил", щоб пінка потім не "скрипіла" на зубах. У турку насипаємо всі сухі інгредієнти та ретельно перемішуємо. Далі суміш потрібно розігріти без додавання води, для чого джезва тримається над вогнем. Турку бажано тримати на кілька сантиметрів над вогнем і регулярно помішувати, щоб суха суміш не пригоріла.

 

Коли сухі інгредієнти повністю прогріються, то наливаємо теплу, попередньо підігріту, воду. Рідина повинна мати температуру 30-40 градусів. Після цього починається безпосередній процес заварювання кави еспресо. Коли на поверхні кави з'являться бульбашки і пінка почне підніматися, турку відразу потрібно буде прибрати з вогню і ретельно перемішати напій. Коли гуща опуститься, джезву потрібно буде знову поставити на плиту і чекати появи і підняття пінки. Після цього турку потрібно зняти з вогню і дати кави настоятися 5-7 хвилин. Дуже міцний напій гарно смакуватиме з незвичним сиром Брюнос, який має карамельний смак, або ж козячим і овечим сиром.

9 ще один варіант експресо в турці

 

Додаємо в турку спочатку мелену каву (3 ч. л. - 18 г). Наступним етапом вливаємо воду (3 ст. л. - 60 мл). Ретельно перемішуємо вміст турки. Варимо підбадьорливий напій на максимальному вогні. Температура рідини не повинна перевищити 90 С. Уважно стежимо і чекаємо моменту, коли в турці злегка підніметься пінка. Після знімаємо посуд з плити і проціджуємо рідину.

 

10 американо в турці

 

Поєднавши міцне експресо (50 мл) з попереднього рецепту з водою (120 мл), ми отримаємо Американо.

 

Яку турку краще обрати?

 

Цей посуд має ще багато назв: джезва, срджеп, далла, обрік. Виготовляються вони з різних матеріалів, але найкраще готувати в мідній турці. Керамічний варіант також гарний, лише через крихкість може прослужити не довго. Якщо глина не покрита глазур'ю, то посуд буде вбирати запахи – в таких турках рекомендується готувати каву одного сорту.

 

Найважливіший показник – форма. Обирайте схожу до кувшина, щоб дно було ширше, а горлечко – вузькіша в 2-3 рази. Конічна форма сприяє утворенню повітряної пінки, яка є ознакою гарної, тонкомолотої кави. Пінка виконує роль пробки, яка робить аромат більш насиченим і яскравим.

 

Як заварити каву по особливому?

 

- Френч-пресс

 

Після настоювання за таким методом, рідина гарно витягує з зерна весь його тонкий смак і аромат. Звісно напій відрізняється від того, що готується в турці чи іншій посуді, але і по особливому смачний. Цей метод дуже популярний через кавоманів і через те, що процес приготування дуже легкий.

 

Спочатку рекомендується сполоснути френч-прес гарячою водою. Так посудина підігріється і не буде забирати тепло під час настоювання. У розрахунку 1-2 ч. л. на 1 чашку насипаємо в нього мелений порошок. Щоб сіточка не забивалась, то варто обрати грубий помел зерен. Заливаємо гарячу воду, але не окріп. А якщо перемішаєте ретельно, то отримаєте більш насичений аромат. Для кращого настоювання рекомендується залишити на пару хвилин. Перед тим як розлити напій по чашках, опустить поршень френч-пресса.

- Воронки

 

Їх різноманітність вражає уяву. Вони можуть бути керамічні, глиняні, мідні, пластикові. Процес приготування напою перетворюється практично в медитацію. Потім можна насолоджуватись з солодащами з Європи.

 

- Аеропресс

 

Такий винахід можна назвати культом у мандрівному кавовому співтоваристві, а сам він більше нагадує науковий прилад, ніж апарат для заварювання кави. Все просто: правильна температура води, потрібний рівень тиску, відповідний тип помелу, і якісний напій у вас в руках!

- Мока (гейзерная кавоварка)

 

Магія Моки в 3-х ступеневу процесі приготування. Принцип роботи гейзерної кавоварки наступний: вода внизу закипає, пар викликає тиск, який проштовхує воду вгору крізь мелену каву. Якщо зробити все правильно, то вийде солодко-гіркий і терпкий смак. Чим краще мока, тим вище якість. Якщо заварка занадто слабка, то помел занадто великий. Занадто гіркий напій - помел дуже дрібний.

 

- Капучино

 

Спочатку потрібно заварити каву. Потім за допомогою френч-преса збити підігріте молоко в густу піну. Для цього потрібно заповнити френч-прес до половини і рухом поршня (вгору-вниз) збити молоко.

 

- Раф кава

 

Варимо каву. Потім її змішуємо з підігрітим молоком і ванільним цукром за смаком. Всі інгредієнти потрібно змішати у френч-пресі. Солодкий напій краще смакувати не з цукерками, а з голландським сиром Гауда, або ніжним Чеддером.

 

Як варити каву, якщо немає часу чекати?

 

- Заварюємо в чашці

 

Якщо ви лінуєтеся стояти над плитою і чекати приготування, можна просто засипати потрібну дозу меленого порошку в кружку (зерна повинні бути змолоті «в пил»). Далі заливаємо гарячою водою (80-98 градусів), як чай. Зачекайте кілька хвилин, поки він завариться. Для того, щоб під час заварювання напій не встиг охолонути занадто сильно, обрайте керамічну кружку з товстими стінками - велику і вузьку. Таке поєднання форми і матеріалу дозволить довше зберегти тепло. Також рекомендується спочатку чашку нагріти. Для цього її можна обполоснути окропом. Попередній нагрів необхідний для зменшення втрат температури на нагрів самої чашки, все тепло має йти на заварювання кави. Накривати кришкою не варто - кава під час приготування любить контакт з повітрям, так його аромат проявляється багатшими.

 

- Розчинна кава

 

Якщо часу зовсім не вистачає, то можна скористатися розчинною кавою. На роботі всі п'ють такий порошок, що значно спрощує процес приготування. Смак напою не завжди буде відповідати очікуваному.

Що можна додавати до кави під час заварювання в турці

 

- Кардамон

- Кориця

- Карамелізований цукор

У попередньо розігріту турку висипаємо чайну ложку цукру (за смаком). На слабкому вогні довести цукор до світло-коричневого кольору (до початку карамелізацфії). Далі додаємо 100 мл води і доводимо до кипіння. Знімаємо джезву з вогню та додаємо 10 г меленої кави. Перемішуємо. Вливаємо 1 ст. л. холодної води та нагріваємо на слабкому вогні. Як тільки підніметься пінка, знімаємо з вогню. Через 2-3 хвилини розлити каву по прогрітим чашкам.

- З вершками (кава по-віденськи)

Заварити 35 мл чорної кави (спробуйте рецепт по-турецьки). Цукор додавати не потрібно. Поки в джезві осідає гуща, збиваємо 20 мл вершків з цукром до крутих піків. Переливаємо каву в прогріту чашку, зверху викладаємо вершки і посипаємо їх шоколадом (3-5 г).

- Мед

У теплій воді розчинити ретельно мед (доза обирається за смаком, але рекомендується на 100 мл води - 0,5-1,5 ч. л.). Далі в турку насипається мелений кавовий порошок, який потім заливається водою з медом. Далі готуйте по методу кави по-турецьки.

- Імбир

Засипаємо каву (7 г) в турку. Додаємо мелений імбир (3 г), цукор (5 г) і холодну воду (90 мл).

Ставимо турку на вогонь. Після готовності знімаємо турку і переливаємо напій в чашку. Перемішуємо каву і даємо відстоятися гущі півхвилини.

- Часник

Висипаємо в джезву мелений порошок. Кладемо ¼ зубця часнику. Якщо часник старий - попередньо виймаємо серединку. Заливаємо водою з медом і готуємо так, як в рецепті по-турецьки.

- З жовтком

Засипаємо каву (7 г) в турку, додаємо цукор (5 г) і вливаємо холодну воду (90 мл). Ставимо турку на вогонь. Після готовності, знімаємо з вогню та переливаємо в чашку. Додаємо половину збитого яєчного жовтка, перемішуємо і дозволяємо відстоятися гущі півхвилини.

- Перець

Засипаємо в джезву каву (7 г – 1 ч. л.), мелений чорний перець (3 г - на кінчику ножа) і холодну воду (90 мл). Ставимо на вогонь, після готовності знімаємо і переливаємо в чашку. Додаємо сіль (1 г) і вершкове масло (3 г). Перемішуємо і дозволяємо відстоятися гущі півхвилини.

- Коньяк

В турку додаємо мелений порошок (1 ч. л. з верхом – 7 г), цукор (5 г), холодну питну воду (90 мл). Ставимо на вогонь. Після готовності і переливаємо в чашку, а потім додаємо коньяк (30 мл) і дрібно натерту апельсинову цедру (10 г). Перемішуємо каву і даємо відстоятися півхвилини.

- Апельсиновий сок

Спочатку трохи підігріваємо турку, насипаємо мелену каву (1 ч. л.) і заливаємо соком апельсина (100 мл). Варимо на дуже повільному вогні, за бажанням додаємо цукор.

- Інжир

- Гвоздика

 

Ми розповіли вам як варити каву в турці, френч-пресі, чашці та інші методи. Як смачно приготувати та які цікаві інгредієнти можна додати, щоб скуштувати улюблений напій з новим смаком. Пробуйте, смакуйте і обирайте улюблений рецепт.