Оливкова олія – це рослинна олія, яку отримують з оливок. Олива взагалі вважається національним деревом греків. Але в 2010 році майже 44% всієї оливкової олії було виготовлено в Іспанії. Також великий відсоток виробляє Італія (близько 25%) і лише на третьому місці по об'ємам виробництва – Греція.

 

Як видобувають

 

З одного дерева можна отримувати плоди в середньому протягом 500 років, а з деяких навіть і 1500 років. Майже 90 відсотків оливок використовуються для виробництва масла. Щоб зробити одну літрову пляшку олії йде близько 1380 оливок. Якщо врахувати, що вага однієї ягоди в середньому становить 4 грами, то після підрахунків можна дізнатись, що на літр олії йде 5,5 кілограм плодів. А з одного дерева виходить приблизно 4 л продукції.

 

Раніше плоди збирали вручну, зараз же застосовують міні комбайни-струшувачі, які створюють вібрації для дерев, після чого ягоди падають в сітки, які натягують навколо стовбура. Цікаво, що не оброблені оливки дуже гіркі, тому не їстівні. Спочатку їх замочують на кілька тижнів в спеціальному розчині, а лише потім смакують.

Для отримання масла плоди оливи промивають, подрібнюють, тиснуть, потім масу перемішують і після цього вичавлюють олію. Для цього використовуються преси різної конструкції, найчастіше центрифуги та гідравлічні.

 

Натуральна продукція зазвичай нерафінована. Рафінують сировину не надто високого ґатунку.

 

Варто відзначити, що оливковий макух, що залишається після першого віджиму, також використовується для отримання масла, яке вважається найгіршим за якістю. Макухову (pomace olive oil) олію добувають з використанням високих температур і хімічних розчинників (найчастіше гексана).

 

Особливості

 

Взагалі оливки – це фрукти, а олія – це їх сік. Готова продукція може бути від світло-жовтого до темно-зеленого забарвлення. Смак нерафінованого продукту більш яскраво виражений з присмаком легкої гіркуватості. Речовина має приємний та свіжий аромат.

 

Оливкова олія екстра вірджин

 

Категорія Extra Virgin видобувається лише за допомогою механічних пристроїв та при температурі нижче 27 градусів за Цельсієм. Також на виробництві не застосовуються будь-які розчинники та інші речовини. Продукція вироблена при більш високій температурі не може вважатися продуктом екстракласу.

Види оливкової олії

 

Extra-virgin olive oil – характеризується найвищою якістю, чудовим смаком і виготовляється виключно з натуральної олії без домішок та консервантів. Кислотність продукту становить не більше 0,8%. На delikatto.com.ua можна придбати натуральну продукцію з Європи.

Virgin olive oil – продукція нормальної якості з вмістом кислот не більше 2%.

Refined olive oil – це рафінований продукт. Сировина очищається із застосуванням фізико-хімічних процесів для усунення сильного смаку і змісту кислот (вільні жирні кислоти). Загалом очищене вважається нижчим за якістю, ніж натуральне, але для смаження та запікання частіше використовують рафіноване.

Pure olive oil - це суміш натуральної і рафінованої сировини.

Olive oil виготовляється після змішування очищеного масла і натурального з кислотністю не більше 1,5%. Не має вираженого запаху.

Olive-pomace oil - рафіноване макухове масло, яке може бути змішане з натуральним.

Lampante oil (лампове масло) - оливкова олія, яке призначене тільки для промислових потреб.

 

Як вибрати оливкову олію

 

Оливкова олія екстра-класу має бути нерафінованою, оскільки після відкриття пляшки ви не відчуєте явно вираженого смаку, запаху та і кольору не буде насиченого. Під час процесу очищення, тобто рафінації забирається зайва кислотність і інші яскраво виражені характеристики, тому потім і не відчувається натуральний аромат оливок, висвітлюється природній колір, нейтралізуються інші якості.

 

Основним із показників якості, на які потрібно звертати увагу є кислотність. Рівень даного показника визначається вмістом олеїнової кислоти в 100 г продукту. Чим нижче природна кислотність нерафінованої оливкової олії, тим вище його якість. Високоякісне масло (Extra Virgin) має володіти кислотністю не більше 0,8%. А лікувальною в Середземномор'ї вважають продукцію з показником менше 0,5%.

 

Також варто провести невелику дегустацію для визначення органолептичних показників. Наберіть невелику кількість масла в рот і потримайте його там. Зверніть увагу на те, чи має воно свіжий аромат, фруктовий смак, пікантність, легку гірчинку, обволікаючу консистенцію. При виявлені згірклості, затхлості чи дерев'яного присмаку відмовтесь від цього товару.

 

Також звертайте увагу на колір пляшки, адже темне скло захищає речовину від впливу світла. Сонячні промені викликають окислення та міняють корисні хімічні з'єднання.

 

Якщо присутнє маркування P.D.O (Protected designation of origin) або D.O.P. (denominacion de origen protegida), яке є знаком захищеного походження, то це означає продукт виробляється з дерев, вирощених на певній території. Також і весь процес виготовлення цієї продукції реалізується на місці збору сировини.

 

Маркування Bio/Organic означають те, що сировина зібрана на плантаціях, які мають статус органічних/еко/біо. Виробництво такого продукту суворо регулюється, адже не можна хімічними добривами підкормлювати рослини, забороняється використовувати пестициди та інше.

 

Щодо термінів придатності, то продукцію рекомендується вживати протягом року, але найкориснішою та найціннішою вважається та, яка виготовлена менше 5 місяців тому.

 

Як перевірити якість оливкової олії

1. Можна налити трошки продукту на розпечену сковорідку, або ж в гарячу страву. Натуральна продукція гарної якості ще більше розкриє яскравий аромат оливок, або свіжоскошеної трави.

2. Після того як покласти до холодильника високоякісний продукт в ньому з'явиться осад і сама рідина стане злегка густішою. Це відбувається через те, що жирні кислоти при зниженій температурі загусають. Після того, як охолоджена продукція постоїть деякий час при кімнатній температурі, то осад розчиняється.

3. Легка гірчинка присутня навіть в продукті екстра якості, оскільки в сокові оливок містяться антиоксиданти. Чим більше їх в речовині, тим більше гіркоти.

4. Якщо підпалити невелику частину високоякісної рідини, то полум'я буде рівномірним, якщо ж воно не якісне, то почуєте потріскування та задимлення.

 

Користь оливкової олії

 

Основний секрет оливкового масла в його унікальному складі, це справжня комора корисних компонентів, які засвоюються людським організмом майже на 100%. Плоди містять велику кількість антиоксидантів і вітаміну Е, який допомагає засвоювати вітаміни А, К. Результатом такої природної "ланцюговій реакції" є загальне омолодження організму.

Калорійність становить – 884-899 кКал. В 100 г продукції міститься:

- Вітамін Е - 12,1 мг (81% добової норми).

- Вітамін К – 60,2 мкг (50%).

- Вітамін В4 – 0,3 мг.

- Фосфор – 2 мг.

- Залізо – 0,4 мг.

- Натрій – 2 мг.

- Калій – 1 мг.

- Кальцій – 1 мг.

- Насичені жирні кислоти (пальмітинова, стеарінова, арахінова).

- Мононенасичені жирні кислоти (пальмітолеїнова, олеїнова (омега-9), гадолеїнова (омега-9)) - 398.2% добової норми.

- Поліненасичені жирні кислоти (лінолева, Омега-6 жирні кислоти) – 100% добової норми.

 

Продукція виявляє антиоксидантні властивості, зміцнює імунітет, омолоджує організм, допомагає впоратися з нервовими розладами, покращує пам'ять, стимулює розумову діяльність. Також після регулярного споживання знижується ризик утворення в жовчному міхурі каменів, покращує зір і загоює рани, а також допомагає протистояти хворобам суглобової і кісткової тканин.

 

Мононенасичені жирні кислоти заважають атеросклеротичним бляшкам відкладатися на стінках судин і навіть знищують ті, що вже є. Також регулярне вживання високоякісної олії може знизити і утримувати в межах норми кров'яний тиск. Вітамін Е необхідний для функціонування серцевих м'язів. Тож не можливо не відмітити профілактику серцево-судинних захворювань.

 

Продукція дуже корисна для травної системи: покращує діяльність шлунка, кишечника, підшлункової залози і печінки, має жовчогінну і легку послаблюючу дію. При регулярному споживані мікроелементи сприяють загоєнню гастриту, виразок шлунка та дванадцятипалої кишки.

 

Цей продукт дуже корисний навіть для маленьких дітей. Коли починається прикорм в немовлят в 6 місяців, то рекомендується додавати спочатку кілька капель, а далі 1/2-1 чайну ложку оливкової олії високої якості в овочеві пюре та каші. У рослинних оліях під час впливу високої температури, особливо тривалого, руйнуються цінні жирні кислоти та вітамін Е, накопичуються шкідливі продукти окислення, тому олію краще застосовувати без теплової обробки.

 

Масло досить калорійне, тому рекомендується вживати не більше 2 столових ложок в день. Через жовчогінні властивості, не рекомендується приймати продукцію людям, які страждають захворюваннями жовчного міхура, так як вона може спровокувати загострення.

 

Як зберігати
Оливкову олію рекомендують вживати протягом року після виготовлення. Кисень, світло і висока температура повітря - погані умови для її зберігання. Саме тому воно повинно знаходитися в темному, прохолодному (10-15 градусів) і сухому місці. Масло легко вбирає сторонні запахи, тому ємність, в якій воно зберігається, потрібно щільно закривати кришкою. При зберіганні в холодильнику в рідині випадає осад, який зникає при нагріванні.

 

Салати та інші страви з оливковою олією

 

Нерафінована продукція використовується в якості заправки до салатів, холодних закусок, для маринадів для м'яса, риби, птиці, майонезів, соусів. До речі, деякі гурмани додають в пляшку оливкової олії натуральні добавки - роздавлений часник, перець, лимон, базилік і інші пряні трави.

 

Рафінована продукція або мікс гарно підходить і для смаження, тому що вона не горить, а структура зберігається і при високих температурах. Температура димлення становить 238-242 градуси Цельсія. Масло використовують для приготування всіляких страв з розігріванням, пасеруванням і смаженням. Підігріта оливкова олія надає незвичайний смак навіть банальним відварним макаронам. Смачним і простим перекусом може стати шматочок білого хліба, підсушений в тостері, скроплений маслом і прикрашений шматочками помідора.

 

До легких і смачних салатів можна віднести:

- Салат з кабачків

Обсмажити на оливковій олії кружечки кабачків. Під кінець в сковорідку додатково покласти порізаний болгарський перець і злегка протушити все разом. Можна ці інгредієнти приготувати і в духовці, і на грилі. Далі змішати кабачки, перець, листя салату та заправку з меду, олії, кунжуту, сока лимона та трав.

- Усім відомий грецький салат з помідорів, огірків, перцю, салатного листя, сиру фети, цибулі, маслин, олії.

- Салат з консервованим тунцем

Салатне листя подрібнити, помідори чері порізати навпіл, подрібнити тунця, цибулю та варене яйце. Заправити суміш можна оливковою олією з лимонним соком і гірчицею в зернах.

- Освіжаючий салат з буряка

Змішати натертий буряк, яблуко, замочений ізюм і подрібнений горіх. Заправити це все сумішшю оливкової олії, соку лимона та бальзамічним оцтом. До речі, сухофрукти та горіхи також дуже корисні для організму, оскільки містять багато різних мікроелементів і вітамінів.

- Салат з подрібненого фенхеля, петрушки, сиру Пармезан і заправки з оливкової олії, лимонного соку та спецій.

- Салат з козячого сиру та пармської шинки

Шинку нарізати шматочками та злегка підсмажити на сухій сковорідці. Свіжий інжир нарізати дольками, помідори черрі - навпіл, цибулю - тонкими кілечками, а козячий сир натерти на тертці. Змішуємо всі інгредієнти з руколою, оливками та заправкою з оливкової олії, бальзамічного оцту та спецій.

- Легкий салат з в'яленими томатами

Листя салату рвемо на шматочки, помідори нарізаємо на більші дольки, в'ялені томати – на тоненькі полоски, овечий сир подрібнюємо. Змішуємо інгредієнти та заправляємо оливковою олією, гірчицею та насінням льону.

 

Як ще застосовується

 

- В косметології

Оливкова олія часто входить до складу масок для обличчя, кремів, мила та шампунів. Феноли, що містяться в речовині, запобігають старінню шкіри, розгладжують дрібні зморшки і роблять шкіру м'якою, рівною і шовковистою. Живлячи шкіру голови і коріння волосся, мікроелементи надають волоссю гладкість і шовковистий блиск, покращують ріст і структуру волосся. Також часто використовують масло для розтирань і масажу.

 

- Фармакологія

На промисловості використовується для виготовлення різних лікарських препаратів (мазей, лініментів, пластирів, масляних витяжок розчинів вітамінів). Корисні мікроелементи допомагають у лікуванні бронхіальної астми, бронхіту, артриту, хронічних запорів, опіків.

Велика кількість антиоксидантів, вітаміну Е, К, Омега 6 і Омега 9. Організм омолоджується, покращується стан шкіри, нігтів і волосся. Відзначається профілактика захворювань серцево-судинної, нервової та травневої системи, зміцнює імунітет, покращує пам'ять і стимулює розумову діяльність.

Extra-virgin olive oil – найвищої якості, без домішок та консервантів. Кислотність не більше 0,8%.
Virgin olive oil – з вмістом кислот не більше 2%.
Refined olive oil – рафінована за допомогою фізико-хімічних процесів для усунення сильного смаку і зменшення кислот.
Pure olive oil - це суміш натуральної і рафінованої сировини.
Olive oil виготовляється після змішування очищеного масла і натурального з кислотністю не більше 1,5%.
Olive-pomace oil - рафінована олія з макуха, яка може бути змішана з натуральною сировиною.
Lampante oil - для промислових потреб.

Для початку зверніть увагу на упаковку. Темне скло більше захищає речовину від впливу світла. Далі розгляньте етикетку: термін придатності (після дати виготовлення найкорисніша олія протягом 5 місяців), відмітки якості (P.D.O, D.O.P., Bio, Organic і інші), рекомендований рівень кислотності не більше 0,8%, рафінована чи нерафінована, в якому регіоні збирались оливки та інші. Найкориснішою є Extra virgin нерафінована натуральна оливкова олія першого холодного віджиму механічним способом.

Після того як поставити до холодильнику продукт, то з'явиться осад. Якщо ж знову поставити при кімнатній температурі, то осад пропаде. У натуральної продукції буде свіжий аромат оливок або скошеної трави. В смаку буде присутня легка гірчинка.