Під жарким середземноморським сонцем ростуть мільйони оливкових дерев, які щоосені приносять урожай. Оливки, зірвані прямо з гілки, гіркі і неїстівні через високий вміст в них речовини глікозиду окуропеіна. Тому далі плоди або маринуються та консервуються, або перетворюється в «рідке золото» (так оливкову олію називав Гомер).

 

Що таке оливки? Фрукти або овочі?

 

Оливки – це плоди оливкового дерева. Вирощування їх - це складний і тривалий процес, оскільки дерево росте повільно і починає плодоносити тільки через 5-10 років після посадки. Достатній врожай можна отримати, коли рослині вже років 20, а найбільшу кількість плодів можна отримати в період від 35 до 100-150 років.

 

Маслина культурна або європейська олива відносяться до самостійного сімейства маслинових, тому з наукової точки зору вони не мають ніякого відношення ні до овочів, ні до фруктів, ні до ягід. З іншої ж сторони «фруктом» називають будь-який плід, що складається з насіння і м'якоті, а з'являється із зав'язі квітки. Через це, до речі, ботаніки і вважають, що всі плоди, що вміщають насіння - це фрукти. Тому ще вони ділять їх на три групи:

- Сухі плоди (горох, горіхи, боби).

- Плоди з соковитою м'якоттю і насінням (дині, апельсини, яблука, ягоди).

- Плоди з соковитою м'якоттю і єдиною центральною великою кісточкою (персики, слива, черешня).

А овочі означають їстівну частину (наприклад, бульба або плід) трав'янистих рослин, у яких непокриті корою м'які стебла.

 

Олива цвіте навесні. Завдяки своїй величезній життєвій силі оливкове дерево розквітає безліччю маленьких білих квітів. Однак лише 1-3% з них стануть оливками - плодами з кісточкою та м'якоттю. Тому виходячи з попередніх тверджень, можна віднести оливки до фруктів.

 

Де ростуть оливки?

 

Вони ростуть в різних регіонах земної кулі. Однак ключовим регіоном залишається Середземномор'я. Абсолютним лідером по виробництву і експорту оливкової олії та консервованих плодів є Іспанія, в якій вирощують близько 300 мільйонів оливкових дерев. Так Іспанія знаменита не тільки коридою, хамоном, фламенко і морепродуктами, а й високоякісними оливками.

 

Оскільки оливки вирощують в регіонах з різним мікрокліматом і на різноманітних ґрунтах, то смак у плодів також змінюється. Можна зустріти продукт як з м'яким і солодким смаком, так і з дуже насиченим, навіть терпким смаком з яскраво вираженою гіркуватістю.

Завдяки своїй нестримній здатності до розмноження, олива стала символом довголіття: якщо після пожежі від дерева залишився хоча б невеличкий шматочок (крім листя), то вже через кілька днів він дасть нові паростки. А вже якщо його не чіпати, він здатен рости протягом декількох сотень років!

 

Оливкове дерево плодоносить нерівномірно, тобто якщо в один рік воно принесло багато плодів, то на наступний рік їх буде менше. Починає плодоносити через 5-10 років після посадки, а між 35 і 150 роками урожай різко збільшується. Дерево, проживши півтора століття, старіє і починає приносити плоди нерегулярно. Хоча оливки можна збирати навіть на протязі всього життя оливи, яке може тривати тисячоліттями.

 

Рослина гарно росте в районі Середземного моря, тобто в сухому субтропічному кліматі (з м'якою зимою, дощовою весною і сухим спекотним літом). Рослина не вимоглива до ґрунту, але любить сонце і воду. Чим більше поливати дерево, тим більше масла буде міститися в його плодах. Але оливкове дерево може пристосовується до інших, більш екстремальних кліматичних умов, при цьому обов'язковою умовою залишається велика кількість світла і пухкий ґрунт.

 

Рослина росте в Абхазії, на Чорноморському узбережжі Росії, в Грузії, Азербайджані, Туркменії, Іраку, Ірані, Пакистані та північній Індії.

 

Вирощування оливок в Україні

 

Дерево зазвичай росте в досить посушливому кліматі при температурі повітря 30-45 градусів. Це означає, що в Миколаєві, Херсоні та Одесі можна пробувати вирощувати дану посухостійку плодову культуру. Лише витримує вона короткочасні морози до -10 °С.

 

Чим відрізняються оливки від маслин?

 

Сортів оливи існує дуже багато (більше 260). Цікаво, що деякі з них ростуть тільки в Іспанії. Деякі сорти після дуже тривалого дозрівання набувають коричневого, червоно-коричневого, чорно-фіолетового відтінку. Також варто відмітити, що з одного дерева зривають в жовтні зелені оливки, а вже після довго-тривалішого дозрівання в середні листопада – на початку грудня збирають маслини. Важливо, що природнім дозріванням на гілці плоди не стають темно-чорними.

 

Основна різниця між оливками і маслинами в процесі обробки, оскільки колір кінцевого продукту залежить від застосовуваної виробничої технології. Багато хто навіть не знає цього важливого моменту. На першому етапі обидва види проходять калібрування, далі обробляються розчином, який вимиває гіркоту. Але щоб отримати чорні оливки в процесі лужної обробки розчин, в якому зберігаються плоди, насичують киснем. Тобто продукт виходить пофарбованим за допомогою спеціальної технології окислення.

Основна відміна оливок від маслин звісно ж в кольорі, але також маслини м'якіші на смак і маслянистіші по текстурі, а консервовані зелені оливки залишаються досить гострими та з кислинкою. В залежності від сорту, виробники консервують їх з кісточками, без, або навіть фаршированими різними начинками (анчоуси, креветки, сир, омари, мигдаль, гострий перець, лимон).

 

Цікаво, що сортів оливи дуже багато і якісні характеристики у них значно відрізняються. Найвідоміші види - це касеренья, мансанілья, охібланка, арбекіна, карраскенья. Для приготування чорних консервованих маслин часто використовуються сорти охібланка, оскільки в них легше відділяється кісточка та мають багатий смак, і халкидика. Також є сорти, які не фарширують на виробництвах, щоб подавати окремо або додавати в страви. Зелені мансанільї, хоча і менші за розміром, твердіші та мають меншу жирність, але ідеально підходять для фарширування та відрізняються пікантним легким смаком. Дрібну арбекіну найчастіше збирають у стані середнього ступеню зрілості та переробляють на оливкову олію. Карраскенья використовується для приготування зелених консервованих оливок з різноманітними начинками: від лимона, перцю та сиру до креветок і анчоусів. Королівський сорт Гордаль відрізняється великими розмірами та м'ясистою консистенцією.

 

В інтернет магазині продуктів з Європи delikatto.com.ua регулярно в асортименті з'являються цікаві та смачні делікатеси: фаршировані, плоди без кісточки та з нею, гігантські сорти та дрібні.

 

Користь оливок

 

Всі корисні якості делікатесу являються результатом багатого складу: поліненасичені жирні кислоти, омега-3, омега-6, лінолева та олеїнова кислоти, природні антиоксиданти, вітаміни А, Е, С, D, РР, B6 і К. Звичайно на склад впливає сукупність факторів: особливості клімату, ґрунтів і технологій, що використовуються при виробництві. Наприклад, в іспанській оливковій олії міститься рекордна кількість олеїнової кислоти (75-80%) і поліфенолів.

 

Плоди оливи здатні поліпшувати самопочуття, зміцнювати імунітет і позитивно впливати на здоров'я різних систем людського організму. Консервовані оливки краще засвоюються, а їх систематичне вживання, за твердженням медиків, оберігає від захворювань шлунково-кишкового тракту (наприклад для профілактики виразки шлунка).

 

Також під час регулярного вживання плодів оливи нормалізується рівень солей натрію і гемоглобіну, знижується артеріальний тиск і зміцнюються судинні стінки. Також нормалізується мозковий кровообіг, відмічається легкий седативний ефект, який покращує роботу центральної нервової системи. Вітаміни B6, C і E, що присутні в делікатесі, знижують рівень цукру в крові і прискорюють метаболізм. Низька калорійність продукту та корисні мікроелементи регулюють обмін речовин і дозволяють швидко позбавитися від зайвої ваги.

 

Користь оливок полягає в зміцненні клітинних мембран, що допомагає прискорити загоєння ран. Плоди широко використовуються в косметології для забезпечення омолоджуючих властивостей. Цікаво, що продукт здавна вважається афродизіаком і цілюще впливає на здоров'я чоловіків.

 

Усі знають, що з плодів також вичавлюють масла. Регулярне вживання оливкової олії позитивно впливає на травлення, злагоджену роботу всіх органів (серце, печінка, селезінка, зір, зуби), мінералізацію, розвиток і кальцифікацію кісткових тканин, а також знижує рівень шкідливого холестерину, що в результаті зменшує ризик розвитку захворювань серця і судин. Вона ідеально підходить для здорового харчування. Також рекомендується вводити її і в раціон дітей з 6-ти місяців.

 

Обробка та приготування оливок

 

Збір урожаю починається зазвичай в кінці жовтня - початку листопада. Урожай збирають головним чином вручну, в Іспанії механічні способи збору не набули широкого поширення, тому що багато оливкові плантації розташовуються в гористій місцевості з крутими схилами, недоступними для сільгосптехніки.

 

Свіжозібрані плоди неїстівні через гіркоту, обумовлену високим вмістом глікозиду окуропеіна. Для виробництва 1 літра оливкового масла потрібно 5-6 кілограмів оливок. Зібрати і переробити оливки потрібно швидко, що також впливає на часові та фінансові витрати виробників оливкового масла. Для отримання високоякісного оливкового масла, плоди повинні бути оброблені протягом 24 годин після того, як вони були зібрані.

А щоб виготовити консервований делікатес, продукт потрібно обробити спеціальним лужним розчином, який забирає гіркоту, промити холодною водою та маринувати розсолом. Для отримання чорних оливок в процесі вимочування в лугові, його насичують киснем. Як консервної тари використовується жесть, так як світло впливає на маслини, тому термін зберігання їх в скляній банці менше, ніж в жерстяній. Консервувати оливки можна на різних стадіях дозрівання. Недостиглі плоди залишаються насиченого зеленого кольору, а зрілі можуть бути як зеленого, так і червонувато-коричневого та навіть фіолетового.

 

Також можна зустріти і в'ялені оливки. Їх готують шляхом висушування на сонці. Такий делікатес не містить в собі солі та зберігає найбільшу кількість вітамінів і мінералів.

 

Рецепти закусок та різних страв з оливками

 

Консервовані плоди, в'ялені, або ж олію з них додають до величезної кількості рецептів. Багатий смак, витончений аромат і приємна текстура підкорюють усіх любителів смачної їжі. Розглянемо деякі рецепти, які можна приготувати як на святковий стіл, так і в будній день.

 

Основні страви:

- Курка з картоплею

Підготуємо: оливки зелені без кісточки, оливкову олію, куряче м'ясо, картоплю, лимон, часник, спеції, зелень для подачі.

Підготуйте продукти (почистіть, поріжте). Форму для запікання змастити олією, викласти курку та скропити її лимонним соком. Також шматочки лимона покласти в форму, а ще картоплю, оливки і часник. Посолити, поперчити і збризнути оливковою олією. Готуємо в духовці 30-35 хвилин при 200 °С.

 

- Курячий суп

Інгредієнти: оливкова олія, зелені оливки без кісточки, капуста цвітна, куряче філе, кріп за бажанням, спеції.

Нарізати курячу грудку, розібрати цвітну капусту на суцвіття та нарізати на великі шматочки, оливки – кільцями. Злегка підсмажити на олії оливки і куряче філе (3 хвилини). Змішати усі інгредієнти, крім зелені, в каструлі, залити водою та ставити варити суп (8 хвилин). Перед подачею додати зелень.

- Пиріг з сиром

Підготовити оливкову олію, маслини без кісточки, листове бездріжджове тісто, напівтвердий сир, яйця (5 штук), 200 мл вершків 22% жирності, трошки борошна, зелень, спеції.

Розморозити тісто, якщо воно з морозильника, нарізати кільцями маслини, сир на крупну тертку. Яйця збити та змішати їх з половиною маслин і сиром, додати вершки, сіль, перець і перемішати.

Присипати стіл борошном, злегка розкачати тісто, потім перекласти в форму для випічки. Викласти начинку та посипати маслинами, що залишились. Випікати 25 хвилин при 180 °С. За бажанням прикрашаємо зеленню.


- Гороховий суп-пюре з маслинами

Інгредієнти: 50 г гороху, 60 г копчених ковбасок, по одній картоплі, моркві та цибулі, маслини без кісточки, оливкова олія, 2 зубчики часнику, спеції.

Горох замочити на 2 години в холодній воді. Цибулю, моркву та картоплю нарізати кубиками, ковбаски - кружечками. Обсмажити цибулю, моркву та ковбаски. Змішати в каструлі всі інгредієнти, залити водою та варити 15 хвилин. Подрібнити блендером до однорідності та розлити по тарілках.

 

- Солянка по фірмовому рецепту

Потрібно підготувати: 400 г м'ясного бульйону, 4 сосиски, 200 г сирокопченої ковбаси, 200 г шинки, 1 банку маслин, 3 солоних огірка, 1 цибулю, 1 столову ложку каперсів, оливкову олію, 2 столові ложки томатної пасти.

Соломкою нарізати огірки, цибулю, сосиски і ковбасу. Обсмажити на сковороді протягом 5-7 хв. Додати томатну пасту та цукор і тушкувати 3-5 хв. Перекласти вміст сковороди в каструлю, додати оливки, спеції, бульйон. Довести до кипіння і варити протягом 10 хв. Подавати на стіл, додавши маслини, лимон і сметану.

 

Салати з оливками та маслинами

- Салат з тунцем

Заправка: бальзамічний оцет, оливкова олія, цукор, сіль, перець.

Інгредієнти: маслини без кісточки, тунець у власному соку, квасоля стручкова заморожена, перепелині яйця, червона цибуля, мікс салату.

Проварити квасолю в киплячій воді 2-3 хвилини. Відварити яйця круто, очистити, розрізати навпіл. Нарізати цибулю тонкими кільцями, маслини - навпіл. Все викласти в тарілку та полити заправкою.

- Салат з куркою в маринаді

Інгредієнти: варене куряче філе, маслини, помідори черрі, мікс салату, оливкова олія, бальзамічний оцет, спеції.

Куряче філе нарізати скибочками, посипати спеціями та полити бальзамічним оцтом. Додати олію та залишити на 10 хвилин. Порізати маслини та помідори черрі навпіл. Викласти на дно тарілок мікс салату, далі маслини, чері та мариновану курку.

 

- Грецький салат під оригінальною заправкою

Інгредієнти: помідор, огірок, солодкий болгарський перець, червона цибуля, маслини без кісточки, салат айсберг, сир Фета.

Заправка: 4 ст. л. оливкової олії, 2 ст. л. білого бальзамічного винного оцту, 3 зубчики часнику, сіль, перець, цукор, базилік, кріп.

Нарізати крупно всі овочі та сир, цибулю – тонкими напівкільцями. Викласти на тарілку та полити заправкою.

 

- Салат з баклажанами

Заправка: оливкова олія, бальзамічний оцет з білого вина, часник, спеції.

Інгредієнти: оливки зелені без кісточки, підсмажені баклажани, помідори черрі, напівтвердий сир, мікс салату.

Баклажани порізати великими кубиками, сир - тонкими скибочками. На тарілку викласти салатний мікс, поверх – все інше. Полити заправкою.

 

- Середземноморський салат з креветками і авокадо

Заправка: оливкова олія, бальзамічний оцет з білого вина, сіль, паприка.

Інгредієнти: 800 г великих заморожених неочищених креветок, 100 г сиру пармезан, листя салату, помідори чері, авокадо, зелені оливки фаршировані лимоном.

Приготувати маринад з половини інгредієнтів для заправки, очистити креветки і залишити їх в маринаді на 30 хвилин. Після цього обсмажити креветки на сковороді. Порізати помідори навпіл, очищене авокадо – кубиками, порвати листя салату. Змішати інгредієнти та заправити. Перед подачею натерти пармезан на тертці і прикрасити салат.

 

Закуски

- Сирні кульки

Інгредієнти: оливки фаршировані анчоусами (40г), а також оливки з лимоном (40г), напівтвердий голландський сир (300г), панірувальні сухарі (180г), виноградна олія (180мл), борошно (60г), курячі яйця (3шт).

Сир натерти на крупній тертці та перемішати з 1 яйцем. Суміш розділити на шматочки - основу майбутніх кульок. Для кляра збити 2 яйця. Оливки загорнути в сирну масу, обваляти в борошні, в яйці і потім в сухарях. Викласти на сковороду з великою кількістю розігрітого масла. Обсмажувати протягом 5 хвилин, перевертаючи. Викласти кульки на серветки.

 

 

- Канапе

Інгредієнти: оливки фаршировані, зелені оливки зелені без кісточки, маслини без кісточки, сир брі, пармезан, сиров'ялена ковбаса, редис, огірок, багет, салатне листя.

Нанизати на шпажку кубик пармезану і маслини. Або ж шматочок сиру з білою пліснявою Брі, редис і маслини. Також можна на шпажку нанизати кубик багета, листок салату, огірок і маслини. Або ж шматочок ковбаси, оливку і огірок.

 

- Іспанський топас

Оливки з хамоном дуже гарно поєднуються за смаком. Національний іспанський делікатес хамон Дюрок, Серрано та Іберіка подають до напоїв в складі закусок і бутербродів-тапас. Найтонші його скибочки у поєднанні з зеленими оливками розкривають свої кращі нотки.

 

Це плоди оливкового дерева, яке може плодоносити на протязі двох сотень років. Збирають урожай щоосені. Існує більше 260 сортів оливи.

Загалом оливки відносяться до сімейства маслинових. Але якщо взяти до уваги твердження ботаніків, за яким фрукт – це плід з насінням і м'якоттю, то до них можна віднести і плоди оливи. До овочів же належать плоди рослин, у яких непокриті корою м'які стебла.

Лідером по вирощуванню оливи являється Іспанія. Також багато дерев росте і в інших середземноморських державах: Греції, Туреччині, Ізраїлі, Італії. Ще вирощують культуру в Іраку, Ірані, Туркменії, Індії, Перу, Мексиці, Абхазії, Грузії та Азербайджані.

Сортів оливи існує велика кількість. З деяких дерев в жовтні збирають зелені оливки, а в середині листопада – грудні червоно-коричневі та темно-фіолетові плоди, але чорні маслини отримуються уже в процесі обробки. Щоб прибрати гіркоту, весь урожай замочують в лужному розчині, а щоб надати чорного відтінку, то цю речовину насичують киснем.

Для тих, кого цікавить скільки калорій в оливках, варто все ж таки вивчати етикетку товару, оскільки різні сорти та методи виробництва впливають на остаточку цифру. Загалом 100 г оливки Iberica без кісточки - 145 ккал, а Maestro de Oliva - 148 ккал, ITLV і Bonduelle по 163 ккал, Yunus - 191 ккал. Iberica з кісточкою - 173 ккал, Rizzi - 113 ккал, Delizie Di Riviera - 145 ккал, Maestro de Oliva - 157 ккал, Bonduelle та ITLV по 181 ккал. Маслини Iberica без кісточки - 134 ккал, Maestro de Oliva - 169 ккал, Global Village - 125 ккал.

Завдяки тому, що плоди містять поліненасичені жирні кислоти, омега-3, омега-6, лінолеву та олеїнову кислоти, природні антиоксиданти, вітаміни А, Е, С, D, РР, B6 і К, вони значно впливають на здоровя організму. При регулярному споживані відмічаються покращення в травлені, роботі серця та функціонуванні нервової системи. Ввівши делікатес в раціон, можна поліпшити обмін речовин, стан шкіри, швидше позбутися зайвої ваги, а також укріпити імунітет.