Де ростуть?

 

Трюфелі ростуть в листяних лісах між корінням дерев. Так, трюфель чорний і літній, перигорський, п'ємонтський і зимовий ростуть біля дубів, буків, грабів, ліщини. Їх більше знайти можна біля молодого дерева протягом 30 років, потім врожайність різко падає. П'ємонтський також можна знайти поряд з березою, тополею, в'язом, липою, горобиною, глодом. Білих можна відшукати в вологій, м'якій та багатій кальцієм землі з гарною циркуляцією повітря, а також на висоті від 400 до 1000 м над рівнем моря.

Гриби ростуть в гаях Південної Франції, Швейцарії та Північної Італії. У Франції та Італії шукають в лісах трюфелі за допомогою навчених пошукових собак і свиней. Вони володіють феноменально тонким нюхом і здатні відчути їх на відстані до 20 м. Також можна відшукати за допомогою мошок, які крутяться поряд.

 

В даний час трюфелі культивують в США, Іспанії, Швеції, Новій Зеландії, Австралії та Великобританії. Білий вид можна знайти в лісах Західної Європи, України, Білорусії. В Китаї вирощують також цей делікатес, але він значно відрізняється за смаком і запахом.

Цікавий факт

Даний вид грибів не вирощується з насіння чи вручну людьми. Але у 1808 році посадили жолуді з дерев під якими росли трюфелі. З часом, коли з цих жолудів виросли дуби, то під ними також знайшли ці цінні гриби. В 1847 році таким методом засадили 7 гектарів землі, а в кінці XIX століття - вже 75000 гектарів. Однак багато з трюфельних гаїв виявилися занедбаними внаслідок занепаду сільського господарства у Франції в XX столітті.

Чому делікатес такий дорого вартісний?

- Не висаджується вручну з насіння.

- Ділянці де зараз росте, через пару років його може не бути взагалі.

- Короткий сезон дозрівання – 3 місяці на рік.

- Після діставання з землі трюфель довго не може зберігатись, тому його обробляють (висушують, морозять, маринують, консервують).

- Для його знаходження спеціально навчають тварин, або ж придумують інші методи. Людина гриби не бачить, адже вони повністю сховані під землею на глибині від кількох сентиментів до 30-40 см.

- Він любить вологу, тому в посушливі роки урожай набагато менший.

- На забруднених територіях і з поганою екологію не росте.

Види

 

- Чорний (є близько 30 підвидів) має запах з нотами вологої землі, сухофруктів, какао та полуниці. Рельєфна поверхня з багатогранними випуклостями. М'який та солодкий смак має невелику гірчинку.

- Зимовий чорний

- Літній чорний – часто поверхня темна, а середина світла. Менш ароматний ніж зимовий. Часто додають до консервованих продуктів.

- Бургундський чорний зимовий має злегка фруктовий запах. Шкірка чорного кольору рельєфна, а серединка – шоколадно-коричнева з білими прожилками.

- Гладкий чорний має присмак підсмаженого ячменя та приємний запах часнику. Відрізняється майже гладкою поверхнею з приплюснутими бородавками.

- Білий трюфель (польський, троїцький) – блідий бежевий колір зверху, всередині – жовто-рожевий з білими прожилками, гладка поверхня та складний аромат (нотки сира, часника, цибулі шалот і землі).

- Літній білий має не такий інтенсивний аромат і смак. Гарно доповнює страви з дичини (кабана, зайців, фазана).

- Перигорський (Perigord) – підвид чорного.

- П'ємонтський (синонім італійського трюфеля)

- Мускусний має відповідно сильний і приємний мускусний аромат з нотками фруктів, фундука та дріжджів. Чорна поверхня, а серединка – сіро-коричнева мармурова з шировими прожилками.

 

Варто відмітити також, що існують і не їстівні види. Наприклад, оленячий сорт смакують звірі, але в людей від нього розлад травлення. Загалом в світі нараховується 63 види, але тільки 9 з них їстівні.

Як готується продукт

 

Рекомендується таким ароматним інгредієнтом доповнювати прості страви, без яскраво вираженого смаку та аромату. Сам трюфель має виконати цю роль. Не їжте, наприклад, даний делікатес з ікрою. Доповніть грибом краще пасту, картопляне пюре, чи навіть яєчню.

 

Білий вид перед приготуванням ретельно миють, а потім додають до страв. Він часто є інгредієнтом паштетів, соусів, масла, меду. Його можуть натирати сирим на вже готову страву на спеціальній тертці слайсами.

Трюфель гарно поєднується з морепродуктами, овочами, м'ясом і сирами. Можна приготувати вишукану закуску з трюфеля та шинки, чи натуральної ковбаси. Доповніть ним різотто, пасту, жарену яловичину та навіть підсмажений хліб). Додається також до карпачо або тартара зі сирої телятини, фуа-гра та равіолі.

 

Делікатес білого виду, до речі, гарно смакує зі шампанським, брют і білим делікатним вином. Чорний сорт варто вживати з бургундськими та червоними винами.

Деякі гурмани можуть навіть просто обсмажити трюфель на вершковому маслі з часником, сіллю і перцем. Існують також і рецепти десертів, які містять такий цікавий інгредієнт.

 

Також гриб ретельно очищають від забруднення, не промивають та сушать. При такому способі заготовки трюфель дуже зменшується (на 80% продукт складається з води), але стає ще більш ароматним. Сушений гриб додають до соусів, супів і під час тушкування. Стави набувають особливо вишуканий смак.

Які продукти можна придбати з цим інгрідієнтом?

 

В інтернет магазині delikatto.com.ua, яких пропонує українцям смачні та свіжі продукти харчування з Європи, в асортименті також має і товари з трюфелем. Наприклад, можна скуштувати оливкову олію з чорним трюфелем, яку рекомендується додавати до салатів, страв з рису, пасти та картоплі. Також варто спробувати вже готовий соус з цим грибом, який додасть їжі нового смаку та аромату. В розділі м'ясної продукції також є особливі позиції. Кульки Салямі з пармезаном і трюфелем дуже популярні серед покупців, адже це ідеальна смачна закуска. Ковбаса, яка виготовляється з додаванням гриба, звісно ж має неповторний смак і особливий аромат. І звісно ж особливо значущими є сири, під час виробництва яких додавали цей інгредієнт. Голландські сири, Гауда, з овечого молока та багато інших смачних відбірних сортів можна посмакувати.

 

Корисні властивості

 

Дорогоцінний делікатес вважається популярним афродизіаком, який однаково збудливо діє як на чоловіків, так і на жінок. Через те що продукт підвищує лібідо, його навіть називають "підземною віагрою". Феромони впливають на ділянку головного мозку, яка відповідає за емоційний стан і чуттєвість.

До речі відмічають, що продукт зміцнює імунітет і покращує процеси травлення завдяки вітаміну В1. В2, яким також насичений гриб, допомагає організму вилікувати розлади нервової системи, хронічні коліти, гастрит та шкірні захворювання. Також містить вітаміни В3, С і А, а також антиоксиданти.

 

Делікатес високої якості, який вирощували на екологічно чистій території, можна вживати і підліткам, і вагітним, і під час лактації. Трюфель не містить сахара, а рівень глюкози – низький, тому продукт підходить для людей, які хворіють на діабет. Але варто відмітити, що гриб може викликати алергічну реакцію, тому алергікам потрібно бути більш обережними.

Де ще використовують крім гастрономії

 

Витяжку з продукту додають під час виробництва косметики. Їх додають до засобів спрямованих на зменшення зморшок, додавання еластичності шкірі, видалення веснянок і пігментних плям.

 

У східних країнах соком гриба капають очі. Вважається, що продукт покращує зір і лікує очі.