З чого роблять шоколад

 

Делікатес виготовляють на основі цукру та двох прохідних з зерен какао: какао масло та какао порошок. Це базова комбінація, яку використовують усі виробники. Якість та види шоколаду залежать від співвідношення основних компонентів і використання додаткових інгредієнтів (молоко, горіхи, ваніль). До речі, на delikatto.com.ua доступний широкий вибір різних солодощів.

 

До речі, існує 1300 видів какао-бобів, які мають свої особливості, аромат і смак. До ідеальних умов вирощування цих дерев відноситься 50% часу бути в тіні, тому на плантаціях часто ростуть високі дерева, які це забезпечують. Тривалість життя цих рослин становить 25 років, а плодам необхідно 150-165 днів для повного дозрівання. Деякі сорти збираються вручну і у кожному стручку містяться 20-50 насінин і соковита солодка м'якоть.

Далі наступає ферментація, яка відбувається далеко від світла і в спеціальних дерев'яних ящиках. М'якоть і какао-бобів витягуються зі стручка. Ферментують протягом 3-6 днів при температурі близько 50 градусів. Ферментація інактивує насіння, які перестають проростати, а м'якоть, яка залишилася, розм'якшується та відділяється. Цей процес дозволяє знизити інтенсивність гіркоти бобів і розвинути основу ароматів какао.

 

Далі наступає етап сушки. Це поступовий процес, необхідний для забезпечення гарного смаку. Боби піддаються впливу сонця протягом декількох днів, щоб знизити вміст води з 55% до 7% і видалити деякі кислоти, які природним чином присутні в плодах.

 

Потім боби обсмажують під впливом дуже високої температури 100 °C і далі діапазон температури може коливатись від 100 до 160 °C, залежно від сорту бобів. На цьому етапі властивості можуть бути змінені та посилені. Зерно переробляється з твердого в рідкий стан: виходить какао-масло, основний інгредієнт, що становить до 100% від чистого шоколаду.

 

Наступний етап обробки гарантує правильну консистенцію шоколаду (ні зернистого, ні липкого). Завдяки рафінуванню гранулометрія шоколаду зменшується, що дозволяє позбутися відчуття піщанистості. Машини для рафінування, в яких проходить какао-паста, дозволяють подрібнювати всі присутні тверді частинки до розміру 16-20 тисячних міліметра. На останньому процесі обробки коншированю випаровується зайва волога і небажані кислоти. Продукт набуває однорідність і збалансованість. Наступне темперування необхідне для зниження температури після конширування: щоб маса стала більш однорідною, не схильною до різких перепадів температури, менш об'ємна та менш непрозора.

Як роблять звичайний та пористий шоколад

 

Бруски какао-масла розтоплюються та готуються до наступного процесу. Під час танення інколи зверху капають каплі вже рідкого теплого какао-масла, щоб прискорити цей етап.

Бруски пресованого порошку також подрібнюються та ретельно перемішуються, а потім до них додається рідка маса масла. Оберти техніки значно збільшуються для створення однорідної субстанції.

 

Після змішування інгредієнтів маса готова бути розфасована по формах. Заготовки транспортуються по стрічці, де відбувається вібрування для усунення будь-яких повітряних бульбашок всередині. Виклавши шоколад у форми, потрібно дати йому охолонути і затвердіти, щоб він став хрустким. За цією фазою йде процес упаковки, який дуже важливий, оскільки запобігає потраплянню повітря і псуванню шоколаду.

 

Як роблять пористий шоколад? Для його отримання гарячу масу насичують вуглекислим газом. Потім рідина розфасовується по формах і злегка вібрується. Замість вуглекислоти можна використовувати азот, але від нього бульбашки виходять набагато дрібнішими, а може використовуватись і суміш цих газів.

 

Взагалі цей етап може злегка відрізнятись на різних виробництвах, оскільки пристрої та технології можуть бути різні. Наприклад, може низькооборотна турбіна спінювати шоколадну масу, збивати та інтенсивно насичувати рідину газом. Або ж готову шоколадну масу поміщають на деякий час в вакуумні котли при температурі не нижче 40 градусів, для того щоб повітря, яке знаходиться в сировині, розширилось і утворило бульбашки.

Види

- Чорний шоколад

Виготовляється на основі базових компонентів (цукор, какао-масло, какао-порошок) без додавання молочних інгредієнтів. Пропорція та рецептура залежиться від виробника, але гіркий шоколад має містити більше 50% какао-пасти, оскільки починаючи з такого співвідношення буде відчуватись гіркота какао плодів.

 

- Молочний шоколад

Виходячи з назви стає зрозумілим, що на виробництві додають молочні продукти. Це може бути сухе або згущене молоко. Цей вид солодощів зазвичай містить менше 40% какао.

 

- Білий шоколад

Взагалі цей десерт не являється шоколадом, оскільки в його складі відсутній какао порошок, який і являється основним інгредієнтом. Білі плитки створюються з молочного продукту, цукру та какао-масла (менше 20%). Це солодкий делікатес, який немає гіркого післясмаку.

 

- Рожевий шоколад

При умові, якщо продукт натуральний, то виготовляється без барвників на основі рубінових какао-бобів. Такі стручки вирощуються з Бразилії, Еквадорі та Кот-д'Івуар. Боби проходять спеціальний процес, який покращує колір, аромат і смак. Ruby - дуже солодкий рожевий шоколад з інтенсивним фруктовим букетом з нотками чорної смородини і чорниці, а також свіжими і кислотними нотами.

- Пористий

Повітряна пориста плитка дарує людям смачне задоволення та легкість. Шоколадні бульбашки практично відразу починають лопатися і танути в роті.

 

- Шоколад з начинкою

Тип солодощів, який складається з шоколадного покриття та начинки з горіхів, фруктів, або іншого виду. Шоколадна складова в такому продукті становить більше 25% від загальної ваги.

 

- Шоколадні цукерки

Цей тип солодощів являє собою невеликі порції шоколаду, які підходять для проковтування за один укус.

 

- Праліне

Виготовляється з молочного або чорного шоколаду з м'якою начинкою.

 

- Шоколадні пасти, шоколадно-горіхові

Склад чорного, білого та молочного шоколаду

 

Німецькі цукерки шоколадні Lindt Mini Pralines складаються з цукру, какао-масла, незбираного сухого молока, какао-порошку, ліщини, мигдаля, глюкозного сиропу, виноградного цукру, молочного цукру, цедри лимона, цедри апельсина, сироп шампанського, емульсії, сиропи глюкози, пшеничного борошна, кави, натуральних ароматизаторів, вершків, солі, концентрату лимонного соку, кокосового цукру.

 

Цукерки Lindt Fioretto Marzipan з марципаном і праліне з мигдаля готуються на основі цукру, мигдаля (17%), масла какао, какао порошку, незбираного сухого молока, зародків пшениці, пшеничного крохмалю, молочного цукру, глюкози, натуральних ароматизаторів, ваніліну.

До складу німецьких міні-шоколадок Lindt Napolitains входять: цукор, масло какао, какао-порошок, незбиране сухе молоко, рослинний жир, фундук, лактоза, знежирене сухе молоко, мигдаль, глюкозний сироп, ванілін. Масова частка загального сухого залишку какао: молочний - не менше 30%; темний - не менше 49%.

 

Склад цукерок Fazer Fazermint chocolate creams: цукор, какао порошок, глюкозний сироп, масло какао, молочний жир, ароматизатори (в тому числі натуральна м'ята перцева). У шоколаді какао мінімум 47%.

 

До складу цукерок Reber Constanze Mozart Kugeln Limone з марципаном (56%), нугою (9%) та покриттям з білого шоколаду (35%) входять: цукор, мигдаль 22%, масло какао, молоко сухе незбиране, фундук 3%, вода, цукровий сироп, сироп глюкози, порошок лимонного соку 0,5%, спирт, емульгатор, какао терте, лактоза, крохмаль, концентрат моркви, концентрат апельсинового соку, натуральний ароматизатор (апельсин, апельсини, цитрусові), екстракт ванілі.

Як визначити якісний шоколад

 

Візуально плитка повинна мати гладку, блискучу і однорідну за кольором поверхню. Тактильно при контакті з пальцями продукт має давати відчуття гладкої поверхні з відчуттям твердості, а потім м'якості через тенденцію танути від тепла руки.

 

Коли плитка розбивається, то видає сухий шум для темного шоколаду, а також отримуємо чітку лінію розлому без кришіння. Під час дегустації та танення у роті, якісний продукт повинен викликати різні відчуття, такі як: гіркота, м'якість, округлість, чудову інтенсивність і стійкість, пряний після смак.

 

Користь чорного гіркого шоколаду, білого та молочного

 

Хоча цей тип солодощів зазвичай смакується для задоволення, його вживання благотворно впливає на здоров'я. Магній допомагає подолати стан втоми і слабкості, залізо відіграє важливу роль у транспортуванні кисню, фосфор укріплює кісткову структуру, мідь грає фундаментальну роль в остеогенезі, кальцій бере участь в скороченні м'язів і згортанні крові, вітамін B1 і PP важливі для проміжного обміну речовин.

 

Шоколад містить більше 500 хімічних речовин. Рекомендується з'їдати в день до 100 г темного шоколаду, щоб знизити ризик судинних порушень, гіпертонії та інших проблем зі здоров'ям.

Какао корисний для системи кровообігу. Дослідження показали боби містять не менше 200 мг флаванолів, які можуть поліпшити гнучкість судин (покращити їх розширення або стягнення), приплив крові до органів і врегулювати кров'яний тиск (Роберто Корті з Цюріхського університету). Деякі дослідження (в тому числі Університету Аделаїди (Австралія)) також спостерігали помірне зниження артеріального тиску та зменшення гіпертонії після щоденного вживання темного шоколаду.

 

А ще дослідження, проведене Національним науково-дослідним інститутом харчових продуктів і харчування в Римі, стверджує, що цей тип солодощів корисний для серця, оскільки темний шоколад збільшує концентрацію антиоксидантів в крові.

 

Одна третина жирів в шоколаді складається з насиченого жиру, званого стеариновою кислотою, і мононенасиченого жиру, званого олеїновою кислотою. Однак, на відміну від інших насичених жирів, стеаринова кислота не підвищує рівень холестерину в кровотоці, а деякі дослідження показують, що навіть може і знизити рівень холестерину ЛПНЩ (ліпопротеїди низької щільності). Насправді помірне регулярне вживання темного шоколаду знижує ймовірність серцевого нападу.

 

Какао і його похідні корисні для здоров'я людини, оскільки багаті на поліфеноли – флавоноїди (потужні антиоксиданти). Флавоноїди можуть пригнічувати розвиток діареї, що вказує на антидиарейні ефект.

 

В шоколаді (особливо чорному або гіркому) міститься теобромін, який діє як природний антидепресант. Також в продукті з дуже важлива амінокислота, яка не виробляється самостійно організмом, - це триптофан, який в подальшому служить для вироблення серотоніну. Такі елементи покращують самопочуття та задоволення, зміцнюють імунітет. Деякі американські дослідження показують, що 40г шоколаду вже можуть значно зменшити рівень гормону стресу.

 

Популярне романтичне повір'я визначає шоколад як афродизіак, хоча немає ніяких доказів цього. Властивості шоколаду як афродізіака частіше асоціюються з простим і чуттєвим задоволенням від його споживання. Дослідження, опубліковане BBC, показало, що коли шоколад тане у роті, то викликає підвищення мозкової активності і частоту серцевих скорочень, які були більш інтенсивними, ніж при пристрасному поцілунку, а також тривали в чотири рази довше. Фенілетиламін діє на центри мозку і викликає відчуття задоволення, майже щось на зразок закоханості.

 

Інші дослідження показують, що цей солодкий продукт може бути ефективним засобом запобігання постійного кашлю.

 

«Темний» шоколад в даний час вважається найбільш корисним, оскільки в молочному сорті мало какао, а в білому лише какао-жири. Хоча ці види солодощів містять багато жирів і вуглеводів, але вони більше збагачені кальцієм і вітаміном А.

 

Всі ці поживні характеристики і корисні властивості шоколаду для людини не означають, що ми можемо переїдати шоколад. Слід смакувати його помірних кількостях, уникаючи надмірностей.

Солодощі - дуже енергетичні продукти, оскільки вуглеводи та жири забезпечують енергією сповна. Але основним відомим протипоказаннями до вживання його є надлишок калорій (це при надмірному споживанні). Безконтрольне з'їдання великої кількості будь-якої дуже калорійної їжі збільшує ризик ожиріння при відсутності відповідного збільшення фізичної активності.

 

Важливо також відзначити, що шоколад може викликати алергічні реакції у деяких людей. Тому якщо є схильність до алергій варто перевірити реакцію на шоколад в лікаря. А в кого підтверджена непереносимість цього десерту, то слід уникати його вживання.

Існує поширена думка, що шоколад може викликати прищі (анке). Це думка не грунтується на наукових дослідженнях. Деякі досліди вказують, що високий глікемічний індекс деяких продуктів, таких як цукор, кукурудзяний сироп і інші прості вуглеводи, може бути причиною появи прищів. Сам же шоколад має низький глікемічний індекс.

 

Як правильно зберігати шоколад

 

Найкраще тримати солодощі в місці з недостатнім освітленням (без прямих сонячних променів), без сторонніх запахів і при температурі від 16 до 22 °C з вологістю 45-55%. Дотримуючись цих простих вказівок, можна зберегти якісні характеристики продукту протягом тривалого часу, уникаючи неприємних змін зовнішнього вигляду і смаку.

З чим смакує?

 

Найкращі поєднання смаків:

- Темний шоколад, арахіс, карамель і зефір.

- Темний шоколад і м'ята – чудове доповнення гіркого та солодкого, освіжаючого.

- Гіркий чорний та апельсин - гіркий смак підсилює смакові особливості апельсина, створюючи непереборний контраст.

- Шоколадні делікатеси з фруктами та ягодами (абрикосами, полуницями, кавунами, кокосами, грушами).

 

Що приготувати з шоколадом: маффіни, кекси, суфле, сирники, апельсинові цукати в шоколаді (шкурки апельсину), банани покриті розігрітим шоколадом, печиво, морозиво, млинці, соуси, а також різні закуски.

Незвичні, але дуже цікаві поєднання смаків:

- Шоколад і бекон – доповнення солоного бекона солодким багатим смаком безумовно здивує.

- Десерт з імбиром – поєднання гіркого з пряним, гострим і яскравим відтінком.

- Шоколад і сир (сир з пліснявою, горгонзола, вершковий напівм'який).

- Розтоплена шоколадна плитка та баклажани.

- Шоколадний соус і солоний хамон, або прошутто.

- Солодкий соус і хрумка підсмажена спаржа.

 

Спробуйте закуски:

- На шматочки шоколаду нанесіть крем з м'якого вершкового сиру та сиру з блакитною пліснявою, а зверху декоруйте злегка обсмаженими дольками груші.

- Підсмажену спаржу розмістіть поряд з шматочками хамону, а зверху полийте їх розтопленим чорним шоколадом.

- Нарізати тонкі слайси лимону без кісточок, зверху викласти за бажанням подрібнені горішки, далі натертий голландська гауда чи інший твердий сир, а в кінці мілко подрібнений шоколад.

- Цукерки з пармезану, який покритий попередньо розтопленою екста чорною плиткою.

Екста чорний, чорний, молочний, білий, пористий, праліне, з начинкою, з додатковим компонентом (перцем, м'ятою, цедрою і т.д).

Шоколад містить більше 500 хімічних речовин. Рекомендується з'їдати в день до 100 г темного шоколаду, щоб знизити ризик судинних порушень, гіпертонії та інших проблем зі здоров'ям.
Какао корисний для системи кровообігу, поліпшує гнучкість судин, врегульовує кров'яний тиск. Стеаринова та олеїнова кислоти знижують рівень холестерину та ймовірність серцевого нападу.
В шоколаді (особливо чорному або гіркому) міститься теобромін, який діє як природний антидепресант. Також в продукті з дуже важлива амінокислота, яка не виробляється самостійно організмом, - це триптофан, який в подальшому служить для вироблення серотоніну. Такі елементи покращують самопочуття та зменшують рівень гормону стресу.

Після обробки какао бобів та добування з них какао маслу та какао порошку, на виробництві переходять до приготування шоколаду. До базової комбінації входять: цукор, какао масло та какао порошок (лише в білому шоколаді порошок не використовується). Якість та види солодощів залежать від співвідношення основних компонентів і використання додаткових інгредієнтів (молоко, горіхи, ваніль).
Після ретельного змішування усіх компонентів, маса фасується по формах і потім транспортується з вібрацією для видалення бульбашок повітря. Потім заготовки вистигають і пакуються.

* Незважаючи на те, що було докладено зусиль для забезпечення правдивості вищевказаної інформації про десерти, продукти і їх інгредієнти можуть змінюватися.