Сир Гауда виготовляється в Нідерландах (Голландії). В якості сировини в основному використовується коров'яче молоко, але також бувають різновиди з козячого та овечого молока. Продукт може відноситись як до твердого так і до напівтвердого виду. Цікаво, що цей сорт сиру отримав назву на честь голландського міста Гауда, де і виготовлявся цей продукт на протязі декількох століть.

 

Корови пасуться на вільних пасовиськах. Зібране молоко (цільне або пастеризоване – залежить від сорту кінцевого продукту) зливається у великий чан. Далі додається спеціальна закваска та все ретельно перемішується. Зараз на виробництві в сировину додаються різні спеції та природні компоненти, які змінюють колір, аромат і смак. Але також виготовляють і класичні чисті продукти. Отримана сироватка зливається, а творожна маса промивається водою. Такий процес частково видаляє молочну кислоту та робить сир більш солодким.

 

Далі творог пресується в формах і замочується на деякий час в сольовому розчині. Під час цього процесу сіль сповільнює зайву бактеріальну активність. Після посолу головки кілька днів сушаться, а далі наноситься натуральна оболонка, яка захищає від пересихання та різного впливу. Головки сиру переносяться в спеціальне приміщення на дерев'яні полиці для дозрівання.

 

Продукція характеризується щільною консистенцією та дрібними дірочками. Молодий напівтвердий вид дозріває приблизно 4 тижні та має ніжний кремово-вершковий смак, інколи з легкою кислинкою. Середньої зрілості продукт стає більш твердішим, солодкуватим і ароматнішим. Дозрівший сир має більш яскраво виражений аромат, пікантний солодко-солоний смак з пряними нотками та тверду крихку консистенцію.

 

Голландский сир Gouda можна вживати як самостійний продукт, або ж додавати його в страви. Компонент гарно доповнює салати, соуси, сендвічі. Продукт добре плавиться, тому його також можна додати до гарячих страв (макаронів, запеченої картоплі), супів і випічки (піци, пирогів). Сир гарно смакує з напівсолодкими та солодкими білими та сухими винами, а зрілий сорт варто спробувати з міцним світлим не фільтрованим пивом.

 

Гауда насичена звісно ж кальцієм, амінокислотами (лізін, метіонін), фосфором і калієм, натрієм, тірозіном, вітамінами (А, В1, В6, В12, С, РР і К). Після насичення організмом корисними компонентами, кістки стають міцніше, покращується зір і стан шкіри, нормалізується робота мозку, нервової і серцево-судинної систем. Підвищується стресостійкість та швидко відновлюються сили. Також зменшується ймовірність остеопорозу.